Suņu čipošana

“4finance Labie Darbi” sadarbībā ar nodibinājumu “Dzīvnieku policija” laika periodā no 1.novembra līdz 14.novembrim organizē sociālo kampaņu, kuras ietvaros četros Latvijas novados – Rucavas, Tērvetes, Aglonas un Naukšēnu novados, iedzīvotāji bez maksas varēs apzīmēt un reģistrēt savus mājas mīluļus – suņus.

Kampaņas ietvaros dosimies uz 4 Latvijas novadiem, kuri atsaucās šim piedāvājumam – iespējai bez maksas apzīmēt un reģistrēt iedzīvotāju mājdzīvniekus. No sirds priecājāmies, ka kopā ar profesionāliem vetārstiem novembrī dosimies uz četriem Latvijas novadiem, lai visi suņu īpašnieki, kuri vēlas izmantot piedāvāto iespēju, varētu atvest savu suni uz viņiem ērtāko un tuvāko bezmaksas suņu apzīmēšanas punktu.

Suņa reģistrēšana un apzīmēšana

Ministru kabineta noteikumi par mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtību nosaka, ka līdz 2017.gada 1.janvārim ir jābūt apzīmētiem un Lauksaimniecības datu centra (LDC) datubāzē reģistrētiem visiem Latvijā mītošajiem suņiem.

Patlaban (uz 24.10.2016.) reģistrēti ir vien 47 077 suņi (aplēses liecina, ka Latvijā suņu daudzums svārstās no 160 000 līdz 260 000 suņiem).

Ko nozīmē apzīmēt / čipēt suni?

Dzīvnieka apzīmēšana jeb čipēšana nozīmē mikroshēmas ievadīšanu ar šļirci dzīvniekam zemādā, kreisā pleca rajonā. Šī procedūra nav ārstnieciska un aizņem vien pāris sekundes.

Mikročipa izmērs ir pielīdzināms pusei no rīsa graudiņa. Katram mikročipam ir savs unikālais numurs, kuru var identificēt ar speciāli tam paredzētu skeneri. Skeneris dzīvnieka saimniekam nav nepieciešams, tas pieejams katrai kārtību uzraugošajai iestādei un veterinārārstiem.

Kā reģistrēt suni?

Lai suni piereģistrētu, nepieciešams aizpildīt anketu, kas pēc tam ir jāreģistrē valsts vienotā datu bāzē LDC. Anketā nepieciešams ierakstīt datus par suņa saimnieku un pašu suni, obligāti norādot mikročipa unikālo numuru un dzīvnieka turēšanas vietu.


Kā iegādāties čipu un reģistrēt dzīvnieku? Cik maksā šī procedūra?

Dzīvnieku reģistrācija LDC pēc apzīmēšanas ar mikročipu ir obligāta. Reģistrēt iespējams tikai apzīmētu dzīvnieku.

Suni var apzīmēt veterinārārsti par komerccenu.

Reģistrēt suni LDC datubāzē var – veterinārajās klīnikās, vietējās pašvaldībās vai Lauksaimniecības datu centrā. Cena par suņa reģistrēšanu LDC datubāzē ir EUR 3,50, tomēr jārēķinās, ka veterinārajās klīnikās reģistrācijas izmaksās ir dārgākas, nekā darot to pašam, jo klīnikas par šo pakalpojumu ņem papildu samaksu.

Pozitīvās pārmaiņas valdība ieviesa šī gada 4.oktobrī, no reģistrācijas maksas pavisam atbrīvojot patversmes dzīvniekus.

Saimnieka un suņa ieguvumi no dzīvnieka apzīmēšanas un reģistrācijas

Saimnieka un suņa lielākie ieguvumi no dzīvnieka apzīmēšanas un reģistrācijas ir šādi:

  • Ja suns ir pazudis, saimnieki par pazudušo mājdzīvnieku var ziņot kārtību uzraugošajām iestādēm, norādot suņa mikročipa unikālo numuru. Zinot šo numuru, atbildīgās personas ātrāk identificēs suni ar tā saimnieku, tādējādi ātri atgriežot mājdzīvnieku pie īpašnieka;  
  • Ja pazudušais suns tiek atrasts, to var nogādāt kādā no kārtību uzraugošajām iestādēm – piemēram, pašvaldības policijā vai veterinārajā klīnikā, kur, pateicoties reģistrētam mikročipam, būs viegli noskaidrot atrastā suņa saimnieku, lai to nekavējoties atgrieztu atpakaļ saimniekam, tādējādi mazinot viņa atrašanos ārpus mīlošās ģimenes;
  • Ja suns nokļūst nelaimē un tiek traumēts, veterinārārstiem būs iespēja nekavējoties noskaidrot traumētā suņa saimnieka kontaktinformāciju un ar to sazināties, lai paziņotu par suņa stāvokli un atrašanas vietu;
  • Ja suns tiek nozagts, pateicoties mikročipam un tā reģistrēšanai, būs vieglāk pierādīt jūsu īpašumtiesības uz mājdzīvnieku, kas iespējams jau būs pārdots un kļuvis par cita cilvēka īpašumu. Šāda pārdošana lielākoties tiek īstenota ar dažādu interneta portālu palīdzību. Ja arī īstais īpašnieks atrod kādā sludinājumā savu nozagto mīluli, ir ļoti grūti pierādīt īpašumtiesības, ja dzīvniekam nav reģistrēts mikročips.
  • Ja vēlaties ceļot ar suni, to varēsiet droši darīt. Gadījumā, ja mājdzīvnieks pazūd/noklīst ārzemēs, arī tur būs iespējams atrast tā īpašnieku bez liekas aizķeršanās, jo kārtību uzraugošajām iestādēm visur pasaulē ir pieejami speciālie skeneri, kuri nolasa suņa mikročipa unikālo numuru un norāda mājdzīvnieka saimnieka kontaktinformāciju;

Suņa apzīmēšana un reģistrācija, mazinās bezatbildīgu dzīvnieku pamešanu likteņa varā un to nokļūšanu patversmēs, jo apzīmēts dzīvnieks ir identificējams ar konkrētu personu, kurš ir atbildīgs par dzīvnieku.

Patlaban, kamēr visi Latvijā mītošie suņi nav apzīmēti un reģistrēti, atrastos suņu nogādā patversmēs. 14 patversmes Latvijā informāciju ar fotogrāfijām par atrastu dzīvnieku ievieto portālā www.dzivniekupolicija.lv. Tāpat šajā portālā ikviens cilvēks pats var ievietot sludinājumu par savu pazudušo dzīvnieku.

Esi atbildīgs par to, ko esi pieradinājis!